تجهیزات و امکانات گفتار توان گستر

Sound analyzer

در مرکز گفتار توان گستر دانش ،تکنولوزی و تجربه را باهم آمیخته ایم تا خدمات گفتاردرمانی را با بهترین کیفیت ارائه دهیم .

virtual reality

شیبه سازی محیط

Auditorytraining

تربیت شنیداری

Neurofeedback

نوروفیدبک

بهترین زمان برای درمان لکنت زبان و اختلالات تلفظ، سنین پیش از دبستان است.

در مورد شکاف کام، کم شنوایی و ناشنوایی از بدو تولد به صورت مشاوره و از 6 ماهگی به صورت مداخله ما درمان توانبخشی داریم.

در اختلال بلع از بدو تولد می توان مشاوره و مداخله داشت و همین گونه در کودکان سندرم داون و دچار فلج مغزی نیز بهتر این است که از بدو تولد مشاوره را داشته باشیم.

اختلالات نافذ رشد نیز توسط درمانگر مجرب از یک سالگی قابل تشخیص است و هر چه مداخلات درمانی زودتر انجام شود، کودک دچار اوتیسم رفتارهای کلیشه ای تکراری، بال بال زدن، دور خود چرخیدن، از گوشه چشم نگاه کردن و… را کمتر داشته و زودتر به تعامل اجتماعی و گفتار دست پیدا خواهد کرد.

 در افراد دچار سکته، زمان طلایی مراجعه به گفتاردرمانی و توانبخشی از زمان بروز تا حدود شش ماه پس از سکته مغزی است

 

اگر فرزند شما؛ شیرخوار است و در مکیدن و بلعیدن مشکل دارد و یا به طور کلی در هر سنی  که  فرد در مکیدن، بلعیدن و جویدن مشکل داشته باشد. در سال اول زندگی چنانچه فرزند شما  مطابق سایر همسالان صداسازی و قان و قون ندارد.  اگر یک ساله شده است  اما به صدا کردن اسمش واکنشی نشان نمی دهد. اگر در سال دوم زندگی از کلمه برای برقراری ارتباط استفاده نمیکند و جملات دو کلمه ای ندارد. چنانچه  سه ساله است اما جملات سه کلمه ای نمی گوید. چهار ساله است اما گفتارش برای دیگران واضح نیست و والدین باید نقش مترجم را برای وی داشته باشند. اگر پنج ساله شده است اما در تلفظ بعضی صداها موفق نیست و خطا دارد. شش ساله و کلاس اولی است اما در یادگیری حروف الفبا، بخش کردن کلمات و صداکشی مشکل دارد. کلاس دوم است اما در روان خوانی کتاب درسی و جمله سازی مشکل دارد. کلاس سوم است اما در نوشتن انشا و درک معنای آنچه می خواند مشکل دارد. عملیات ریاضی را به خوبی انجام می دهد اما در حل مسئله های ریاضی مشکل دارد. در هر سنی که لکنت دارد به ویژه در سنین پیش از دبستان زیرا زمانی‌ که بسیاری از استرس های معمول روی کودک وجود دارد رشد گفتار و زبان، رشد رفتاری، رشد اجتماعی‌ و… اختلال پیدا می‌ کند. تکرار احساسات منفی‌ و ایجاد نگرش منفی‌ درباره خود و ارتباط،  در فرد دارای لکنت مشکل وی را حادتر می‌ کند. چنانچه فرزند شما در هر سنی است و تو دماغی صحبت می کند. کم شنوا و یا بد شنوا  است و به این دلیل مشکلات گفتاری دارد. به دلیل ضعف یا فلجی اندام های گفتاری خوب صحبت نمی کند. صدای او نسبت به همسالانش گرفته و خشن  است

تصوری که از دیر باز و البته به غلط میان مردم رایج بوده این است که می توان تا 2 یا 3 سالگی برای شروع گفتار صبر کرد ولی واقعیت این است که غیر از سن ، عوامل زیاد دیگری در رشد طبیعی گفتار مداخله می کنند و گاهی لازم است خیلی زودتر از دو سالگی اقدامات آموزشی و درمانی برای کمک به رشد گفتار کودک ،شروع گردد.
اگر نگران رشد گفتار کودک خود هستید و اندکی تاخیر مشاهده می کنید پرسش های زیر را پاسخ دهید، چنانچه پاسخ هریک از سئوالات زیر منفی باشد ، بهتر است برای کنترل گفتار کودک خود به یک گفتار درمانگر مراجعه کنید تا با ارزیابی تخصصی علت تاخیر بررسی شود و در صورت نیاز پیشگیری لازم انجام شود


درک زبانی :آیا کودک شما مشابه همسالان خود گفتار و یا دستورات کلامی دیگران را می فهمد ؟ بلی – خیر
هوش : آیا بنظر شما هوش کودک در حد طبیعی است ؟ بلی – خیر
رشد حرکتی :آیا کودک مراحل رشد حرکتی را عادی طی کرده است ؟ بلی – خیر
یعنی سن نشستن ،چهار دست وپا رفتن و راه افتادن طبیعی بوده ؟
شنوایی : آیا شنوایی کودک عادی است ؟ بلی – خیر
وضعیت مادر در دوره بارداری : آیا همه چیز در دوره بارداری خوب وعادی بوده ؟ بلی – خیر
یعنی مادر بیماری نداشته ، دارو مصرف نکرده ، ضربه به شکم وارد نشده ، شوک عصبی شدید یا استرس های طولانی مدت نداشته و….
تولد : آیا در زمان تولد همه چیز خوب و عادی بوده است ؟ بلی – خیر یعنی مشکلاتی از قبیل زردی ،خفگی و …. پیش نیامده است .
سوابق پزشکی : آیا سوابق و تاریخچه پزشکی کودک کاملا طبیعی و بدون مشکل بوده است ؟ بلی – خیر
یعنی سابقه تشنج ، ضربه به سر ، بیماری های شدید و یا طولانی مدت ، بستری شدن و … نداشته است .
رفتار : آیا رفتارهای کودک متناسب با سن و جنسیت وی هست ؟ بلی – خیر
یعنی شیطنت و تحرک بسیار زیاد ،یا پرخاشگری و ناسازگاری ندارد و از سوی دیگرآرامش غیرعادی ویا گوشه گیری ندارد
بازی : آیا بازی های وی مشابه همسالانش است ؟ بلی – خیر
بازی های انفرادی مثل عروسک بازی وبازی گروهی را متناسب با سن خود بلد است ، آیا کارتون یا فیلم نگاه می کند و یا زود حواسش پرت می شود و عمدتا مشغول دویدن و حرکت است ؟
ارث : آیا تمام خانواده وفامیل از نظر شنوایی ، هوشی ، گفتار و .. کاملا سالم هستند ؟ بلی – خیر
دوزبانگی : آیا در محیط کودک والدین ،تلویزیون و.. ودر مکالمه با کودک فقط از یک زبان استفاده می شود ؟ بلی – خیر

 

بعضا مراجعین دچارلکنت زبان که به کلینیک تخصصی بنده مراجعه می کنند از اثرات درمانی دستگاهی به نام لکنت شکن پرس و جو می کنند وطرز کار آن را جویا می شوند که در این مصاحبه به توضیح انواع اصطلاحات رایج در مورد لکنت و دستگاههای لکنت شکن در سراسر دنیا می پردازم :

(AAF)

اصطلاحی است برای شرایطی که سیگنالهای گفتاری به صورت الکترونیکی تغییر پیدا می کنند و در نتیجه گویندگان صدای خودشان را به صورت متفاوتی از حالت طبیعی می شنوند.

شکلهای معمولی که برای تغییر سیگنالهای گفتاری به کار می روند عبارتند از :

1) ماسک شنیداری : MAF

2) تاخیر دربیوفیدبک شنیداری : DAF

3) بیو فیدبک شنیداری به صورت تغییر فرکانس : FAF

در MAF فرد صدای خود را نمی شنود .

در DAF فرد صدای خود را با تاخیر ( معمولا 100تا 1000 میلی ثانیه ) می شنود

و در FAF فرد صدای خود را با فرکانسی بالاتر یا پایین تر از صدای خود (در حدود 1 تا 4/1 اکتاو) زیرتر یا بم ترمی شنود.

روش MAF به علت عدم استقبال ، کمتر مورد استفاده قرار می گیرد ولیDAF ، FAF و یا ترکیبی از این دوبیشترمورداستفاده واقع می شود. اکثر این ابزارها شامل یک پردازشگر سیگنال ، هدفون و میکروفون داخلی و خارجی می باشند و تکنولوژی بلوتوث هم نیاز به وجود سیم بین پردازشگر و هدفون را برطرف کرده است.

این دستگاها به صورت قابل حمل ، پشت گوشی وداخل گوشی وجود دارند،ودر افراد بالای چهارده سال و در لکنت شدید بسیار موثرند .

لطفا پرسشهای خود را در قسمت دیدگاه و یا به صورت ایمیل برای ما ارسال کنید .

(01) دیدگاه

 1. مدیر سایت
  20 فروردین 1400

  • اگر اتیسم داشته باشی ممکنه کلماتی رو که دیگران به تو میگن بلافاصله بعد اونها تکرار کنی.ممکنه اغلب متوجه منظور دیگران نشی.ممکنه وقتی دیگران عصبانی ، شاد یاغمگین هستند درک حالشون برات سخت تر باشه.
  • اگر اتیسم داشته باشی ممکنه دلت بخواد فقط با خودت بازی کنی .ممکنه برات بازی گروهی سخت باشه ممکنه ندونی ، تو بازی کی نوبت توئه.ممکنه نوبت وایسادن تو صف رومتوجه نشی
  • اگر اتیسم داشته باشی ممکنه همیشه به یه شکل بازی کنی یعنی بازی های تکراری.ممکنه دلت بخواد اسباب بازی هات همیشه یک جای خاص باشن و اگر کسی اونو جابه جا کنه ممکنه ناراحت بشی
  • اگر اتیسم داشته باشی مممکنه دلت بخواد وسایلتو با نظم و ترتیب خاص بچینی و نگهداری . ممکنه از اینکه جای وسایل شخصی تو در خونتون تغییر کنه نارات بشی و بهم بریزی.

دیدگاهتان را بنویسید